Publiczne Gimnazjum im. gen. Józefa Lipskiego

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • Będziemy (...) mieszkać w swoim własnym domu, Będziemy stąpać po swych własnych schodach. L. Staff
  • Egzamin gimnazjalny 2016
  • text for the description box

Dzień Niepodległości 2016

Email Drukuj PDF

"Pytać o Ojczyznę - to pytać o drzewo, ptaki, łąki, miasta i ludzi. Walczyć o wolność - to zdobywać dla siebie i innych -promyk słońca, krople deszczu, pierwszą gwiazdkę na Wigilię. Kochać Kraj rodzinny to, wstawać rano, modlić się, płakać i śmiać, a kiedy przyjdzie czas próby - nie żałować krwi, potu i serca".

Tymi słowami rozpoczęła akademię uczennica klasy III b Marta Chojnacka. 14 listopada 2016 r. uczciliśmy w naszej szkole 98 rocznicę odzyskania niepodległości.

Przez 123 lata Polska była, w niewoli, po prostu nie istniała, nie było jej na mapie Europy. Żył jednak polski naród i jego kultura. Polakom, naszym przodkom, bardzo zależało, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.

"WOLNOŚĆ STALE TRZEBA ZDOBYWAĆ

NIE MOŻNA JEJ POSIADAĆ"

Uczniowie naszego gimnazjum recytowali piękne wiersze polskich poetów, które wprowadzały w podniosły nastrój uroczystości. Usłyszeliśmy między innymi utwory: K. K. Baczyńskiego pt. "Mazowsze", Edwarda Słońskiego pt. "Ta, co nie zginęła", K. K. Baczyńskiego pt. "Których nam nie wynagrodzili". Uroczystość uświetniły ponadto piosenki odśpiewane przez chór szkolny. Wielkie wrażenie wywarła na wszystkich piosenka pt. "Panie generale" zaprezentowana przez uczennicę klasy IIIb Wiktorię Grabowską.

Na zakończenie dyrektor szkoły p. Marek Król podziękował młodym artystom oraz nauczycielom, którzy przygotowali uczniów: p. H. Solarek, p. G. Grabowski oraz p. W. Socha. Przypomniał gimnazjalistom, jak trudno było żyć i funkcjonować Polakom w niewoli i jak wielkim wydarzeniem stało się odzyskanie niepodległości.

Musimy pamiętać, że Ci którzy walczyli w obronie kraju, robili to po to, abyśmy mogli żyć w wolnej, demokratycznej Polsce.

 


Licznik

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś50
mod_vvisit_counterWczoraj78
mod_vvisit_counterObecny tydzień461
mod_vvisit_counterOstatni tydzień326
mod_vvisit_counterObecny miesiąc1034
mod_vvisit_counterOstatni miesiąc1412
mod_vvisit_counterWszystkie dni210169

We have: 10 guests online
Twój numer IP: 34.224.102.60
 , 
Today: Sty 19, 2019

Logowanie

You are here: